Canon EOS 5D Mark II
Lähetetty 17. Sep, 2008 by Juha Sompinmäki | Artikkelit
Noniin, Canonkin sai kameroita julkaistua pitkästä aikaa. Uudesta 5D mallista toki on puhuttu jo pidemmän aikaa, mutta virallinen tiedote julkaistiin tänään. Entinen 5D-malli oli jo kuitenkin kolmisen vuotta vanha, pieni ikuisuus kameramarkkinoilla.
Hauskana vetona Canon heitti uutukaiseensa myös saman 1080p HD video-ominaisuuden minkä Nikon toi D90 järjestelmäkameroihinsa jokin aika sitten. Canonista irtoaa videota täysHD:nä, Nikonista vaatimattomalla 1280×720 resoluutiolla. Aiempi 5D on ollut ymmärtääkseni kohtuullisen suosittu lähinnä täyden kennokokonsa ansiosta, ja hintakin on ollut kohdallaan. Uudessa mallissa on tietenkin lisää pikseleitä, uusi prosessori, isompi nestekidenäyttö ja laatua luvataan myös korkeilla iso-herkkyyksillä. Ja lisäksi varmaan tsiljoona pienempää seikkaa joista voi lukea vaikka virallisesta pressitiedotteesta.
Nyt jengi tietysti odottaa kieli pitkällä testikuvia, Canonin japanin verkkosivuilla julkaisemat yksi muotokuva ja maisema eivät kauheasti säväytä. Ehkä Canonin markkinointiväen pitäisi palkata Chase Jarvis tekemään jotain tällaista?
Aiheeseen liittyvät artikkelit:
- Canon EOS 5D Mark II testikuvia Nyt niitä sitten on tarjolla, nimittäin testikuvia Canonin uutukaisella otettuna....
- Nikon D300s, D3000 ja pari linssiä Nikon julkisti tänään pari uutta kameramallia ja pari linssiä myös....
- Vuoden Luontokuva 2009 Vuoden Luontokuva on valittu vuodelle 2009. Tällä kertaa valinta on...


Valokuvaaja Juha Sompinmäki
Viimeisimmät aiheet blogista
Oliko Nikonissa muka 1080p? Tämän mukaan ei:
http://www.engadget.com/2008/09/17/21-1-megapixel-canon-eos-5d-mark-ii-with-full-frame-hd-video-ann/
Hyvä huomio, Nikonin D90 mallissa onkin vaan “normaali” 720p SD ja Canonilla full HD 1920 x 1080 resoluutio. Mielenkiintoista nähdä muutenkin kuinka erilaiselta videokuva näyttää, D90 ottaa 24 ruutua sekunnissa ja Canon speksien mukaan 30fps.
Jostain kun saisi muutaman tonnin extraa, niin tuo markku kakkonen kyllä päätyisi omaan kamerareppuun. Hyvä Chase jarvis video!
Jarvis kyllä tekee loistavaa sissimarkkinointia Nikonille. Kuvaajan näkökulmasta tilanne on kyllä aika erikoinen kun käytännössä vakavasti otettavia valmistajia on tasan kaksi ja mikään tavarasta ei ole yhteensopivaa.
Itse olen tottunut Nikoniin, Canonissa nappulat ovat vähän oudoissa paikoissa mun nakeille…
Miten noita Canonin kameroita “modataan”tähtivavokuvaukseen soveltuvaksi.Olen katsonut (Tähdet ja Avaruus)lehdestä Canonilla (useita Malleja)otettuja kuvia ja niissä on maininta Modattu Canon.T:Vertti
Hmmm, en ole perehtynyt tähtikuvaukseen ollenkaan, mutta veikkaan että “modaus” on lähinnä sitä runko saadaan kiinni johonkin kaukoputkeen. Eipä siinä kai sen kummempaa.